wtorek, 24 lutego 2015

NAWILŻANIE- temat rzeka w pigułce


Na temat nawilżania skóry krąży wiele informacji w internecie, każdy produkt zdaje się nawilżać, ale co tak na prawdę sprawia, że będzie on miał działanie nawilżające?? Jakie mechanizmy towarzyszą nawilżaniu i który będzie odpowiedni dla naszej skóry?
Nawilżanie można podzielić na dwa typy: zewnętrzne (1) i wewnętrzne (2):
(1) NAWILŻANIE ZEWNĘTRZNE odbywa się przy użyciu substancji z zewnątrz, które w bezpośredni bądź pośredni sposób, zwiększają poziom wody w skórze, bez ingerencji w jej fizjologiczne funkcje.
BEZPOŚREDNIE NAWILŻANIE- oparte jest na dostarczeniu skórze substancji o działaniu higroskopijnym, posiadających zdolność przyciągania cząsteczek wody. Przykładem takich “nawilżaczy” będzie gliceryna i inne glikole (propylenowy, butylenowy), sorbitol, D-Panthenol, mocznik, niektóre substancje białkowe (proteiny), kwas hialuronowy. Substancje higroskopijne mogą mieć małą cząsteczkę i wtedy bedą one penetrowaly naskórek i nawilżały go od “środka” (np.gliceryna i glikole, kwas mlekowy, skladniki NMF*). W przypadku związkow o charakterze polimerowym (duże cząsteczki w postaci “łancuchow” np kwas hialuronowy, proteiny) na powierzchni skóry utworzą cienki, przepuszczalny film, który będzie przyciągal cząsteczki wody z powietrza. Taki film nawilżający sprawi, ze skóra będzie gładka w dotyku i miękka.
POŚREDNIE NAWILŻANIE jest wynikiem utworzenia na skórze nieprzepuszczalnego/półprzepuszczalnego, okluzyjnego filmu, który organiczy “ucieczkę” wody z jej powierzchni. W pośredni sposob przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry (wzrasta wspolczynnik TEWL- Transepidermal Water Loss). Przykładem tego typu związków są substancje olejowe (oleje naturalne, olej parafinowy, wazelina, wosk pszczeli, masło shea, inne emolienty o charakterze “olejowym") oraz niektóre silikony (Dimethicone).
Do pośredniego nawilżania zaliczamy także odbudowę naturalnego PŁASZCZA LIPIDOWEGO, który jest obecny na naszej skórze. Jest to ciekłokrystaliczna struktura, której głównymi składnikami są: kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, oleinowy), tak zwane NNKT (Niezbedne Nienasycone Kwasy Tluszczowe- linolowy), woski, cholesterol, ergosterol, skwalen, ceramidy. Dostarczenie substancji o takim charakterze będzie “wypełnialo” ubytki w jego strukturze. Uszczelniony i zregenerowany płaszcz lipidowy będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję, czyli podobnie jak powyżej organiczał ucieczkę wody (TEWL).
(2) NAWILŻANIE WEWNĘTRZNE odbywa się na poziomie fizjologicznym i opiera na pobudzaniu naskórka do produkcji NMF (Natural Moisturising Factor- Naturlanego Czynnika Nawilżajacego) jak również na wspomaganiu dystrybucji wody w naskórku poprzez tzw. akwaporyny (aquaporins).
*Czym jest NMF? NATURAL MOISTURISING FACTOR jest to mieszanina substancji o działaniu nawilżającym, które skóra naturalnie produkuje w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia naskórka. Wysoki poziom nawodnienia jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania naskórka (niektóre enzymy uczestniczące w procesach metabolizmu działają tylko w środowisku wodnym!) oraz zachowania jego właściwości fizycznych i mechanicznych (elastyczność, odporność na uszkodzenia). Pod względem chemicznym w skład NMF wchodzą następujące związki: aminokwasy (40%), kwas piroglutaminowy PGA (12%), mleczany (12%), cukry (8.5%), mocznik (7%), chlorki (6%), sód, wapń, potas, magnez (9%). Mają one działanie higroskopijne, czyli przyciągają wodę i w ten sposób utrzymują dodokoła siebie wysokie nawodnienie. Niektóre substancje aktywne, ekstrakty są w stanie pobudzać oraz regulować produkcję NMF. Co ciekawe, zwykły peeling (w szczególności chemiczny) będzie pobudzał warstwę podstawną naskórka do regeneracji a tym samym do produkcji NMF.
Innym wewnętrznym mechanizmem zwiększenia nawodnienia naskórka jest ułatwienie dystrybucji wody. Jej równomierne rozmieszczenie będzie sprzyjało prawidłowemu funkcjonowaniu naskórka. Na pewno znane są Wam kremy, które oddziaływuja na tzw. akwaporyny? AKWAPORYNY sa to białka, tworzące kanaliki w błonach komórkowych, ułatwiające transport wody pomiędzy komórkami naskórka i regulujących dystrybucję nawiląenia w jej poszczególnych warstwach. Niektóre substancje aktywne maja zdolność aktywowania sieci akwaporyn np: Przykładami produktów opartych na tym mechanizmie są: Eucerin AquaPorin Active, Nivea Hydra IQ.
Znamy juz mechanizmy nawilżania, ale jak to sie ma do typu skóry? Otóż każdy rodzaj skóry potrzebuje innego nawilżania:
  • Skóra tlusta ze względu na częste oczyszczanie, będzie pozbawiona NMF (wymywanie), więc dostarczenie skórze składników czynnika nawilżajacego będzie w pozytywny sposób wpływało na jej nawodnienie (nawilżanie bezpośrednie). Nawilżanie zewnętrzne jest w tym wypadku podstawą.
  • W przypadku skóry suchej i wrażliwej największą rolę będzie odgrywało zregenerowanie płaszcza lipidowego (ceramidy, oleje naturalne z zawartością NNKT, sterole-cholesterol, skwalen) jak również odbudowa NMF/Akwaporyny. Każdy inny typ nawilżania będzie także pomocny w zwalczaniu suchości skóry.
  • Skóra normalna prewencyjnie zadowoli się nawilżaniem zewnętrznym. Jeśli ma tendencję do przesuszania, nawilżanie wewnętrzne doskonale się sprawdzi.
  • Skóra dojrzała będzie potrzebowała działania wielokierunkowego.
Poniżej przykład produktu rynkowego z analizą jego potencjału nawilżającego:
O nawilżaniu można by było ksiażkę napisac (i takie juz są!) ale mam nadzieję, że post ten pozwoli Wam lepiej zrozumieć potrzeby nawilżenia Waszej skóry i ułatwi wybór odpowiedniego kremu nawilżającego.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz