środa, 8 kwietnia 2015

Sweat it out!


Czy antyperspiranty szkodzą, czy powodują raka? Temat bardzo już „wytarty” ale zdaje się, że niektóre środowiska zatrzymały się w czasie. Odkąd padły zarzuty rzekomego szkodliwego działania soli glinu pochodzących z antyperspirantów, wiele się wydarzyło na arenie eksperymentalno-naukowej. Między innymi o tym będzie dzisiejszy post.

Zacznę od przypomnienia czym są antyperspiranty, ich składniki i w jaki sposób działają.

SKŁAD ANTYPERSPIRANTÓW

Przykład: Dove Antiperspirant Stick

Substancja aktywna: Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex Gly (14.8%)

Składniki bazy: Cyclopentasiloxane, Stearyl Alcohol, PPG 14 Butyl Ether, Dimethicone, C12 15 Alkyl Benzoate, Hydrogenated Castor Oil, Talc, Fragrance (Parfum), Helianthus Annuus (Sunflower) Oil, Steareth 100, Vegetable Oil (Olus), Glyceryl Oleate, Glycerin, Propylene Glycol, BHT, T Butyl Hydroquinone, Citric Acid

Czym jest baza produktu? Jest mieszaniną silikonów (Cyclopentanosiloxane, Dimethicone), wosków (Stearyl Alcohol, Steareth-100) oraz emolientów (C12 15 Alkyl Benzoate, Hydrogenated Castor Oil Helianthus Annuus Oil, Vegetable Oil, Glyceryl Oleate, Glycerin, Propylene Glycol). Silikony nadają poślizg (ułatwienie aplikacji) oraz znacznie redukują uczucie kleistości na skórze. Woski budują strukturę/konsystencję produktu, co umożliwiaja uzyskanie formy stałej. Emolienty odpowiedzialne są za właściwości nawilżające jak również stabilizują dyspersję czastęczek soli glinu i cyrkonu.

DZIAŁANIE ANTYPERSPIRANTÓW

Substancją aktywną odpowiedzialną za działanie antyperspirantów są sole glinu i cyrkonu. Tworzą one żelowy film, który wyścieła przewody gruczołów potowych, zmniejszając jednocześnie ilość wydzielanego potu. Niektórzy zjawisko to nazywają „zapychaniem porów” czy „kurczeniem porów” co nie do końca jest prawdziwe.

Mitem jest fakt, iż wydzielane wraz z potem toksyny kumulują się w organizmie. Układ limfatyczny, który odpowiedzialny jest za oczyszczanie organizmu z toksyn nie uwalnia ich do potu, nie jest on nawet w żaden sposób fizjologicznie powiązany z gruczołami potowymi! Zdecydowana większość substancji toksycznych, które dostają się do organizmu jest usówana z krwi poprzez pracę nerek i wątroby. Jeśli toksyny nie dostają się do potu, to tym bardziej nie mają prawa kumulować się w organiźmie.

Czym jest pot? Pot jest mieszanina wody, nieorganicznych soli (mineraly takie jak Mg, Na, Zn, Cu), amoniaku, kwasu moczowego, mocznika, aminokwasow, kwasu mlekowego i cukru. Nie ma w nim żadnych toksyn. Więcej na temat składu potu i procesu pocenia sie w publikacji: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2205022/pdf/procrsmed00691-0052.pdf

Wspomnę jeszcze, że skóra na całym ciele się poci, więc to co ma z nas „wyciec” to zostanie wydalone przez całą powierzchnię skóry, nie tylko pod pachami.

Czy antyperspiranty to to samo co deodoranty?

Nie, deodoranty mają za zadanie absorbować związki zapachowe, które są wynikiem działalności bakterii na skórze (sama nazwa na to wskazuje). Bakterie, grzyby mają idealne środowisko do wzrostu: mokro, ciemno i nieorganiczony dostęp do nutrientów (aminokwasy, cukry, mocznik to świetna pożywka dla mikroorganizmów!). To tak jak zamieszkanie pod wodospadem, z którego pożywienie spływa bez żadnego wysiłku dniem i nocą! Deodoranty usuwają zapach i wykazują działanie przeciwmikrobowe (głównie antybakteryjne), ale nie organiczają ilości wydzielanego potu.


BADANIA NAUKOWE

Teraz, powracając do badań dotyczących bezpieczeństwa antyperspirantów. W 2008 roku powołano panel ekspertów i dokonano przeglądu dostępnej literatury, publikacji naukowych, wyników badań przeprowadzonych przez ostatnie dziesiątki lat. Panel ten składał się z lekarzy onkologów i farmakologów. Było wśród nich 50 pozycji, z których 19 dokładnie przestudiowano pod kątem metodologii badań oraz poprawności wnioskowania. Wynik przeglądu: sole glinu i Cyrku nie zagrażają zdrowiu człowieka. Więcej informacji znajdziecie na stronie The Cosmetic Toiletry and Perfumery Association  http://www.thefactsabout.co.uk/breast-cancer-myths/content/148 . Potrzebę dokonania przeglądu zgłosiła firma Unilever- tak producent kosmetyków, aby przekonać się czy zarzuty kierowane w stronę antyperspirantów mają uzasadnienie.

Niezwiązane z przemysłem organizacje zrzeszające naukowców, lekarzy tzw. Cancer Associations przedstawiły podobne stanowisko. Poniżej link do stanowiska American Cancer Society, z którego jasno wynika, ze produkty te nie powodują raka i nie zagrażają zdrowiu człowieka: http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/athome/antiperspirants-and-breast-cancer-risk

Organizacja Brest Cancer Campaign z UK zebrała wszystkie informacje (lata badań nad rakiem piersi) do przysłowiowej „kupy” w postaci komercyjnie dostępnej ulotki : http://www.breakthrough.org.uk/sites/default/files/media/About%20Breast%20Cancer/Breast%20cancer%20publications/Breast%20cancer%20risk%20%E2%80%93%20the%20facts%2C%20Edition%202.pdf\ Pozwolę sobie wkleić jedną stronę z tej ulotki. Antyperspiranty, deodoranty są w ostatniej grupie czynników wywolujących raka tzw. grupie wątpliwego ryzyka.

Nadal nie jesteście pewni? Spójrzmy jakie są alternatywy.

Konsumenci coraz częściej sięgają po bardziej naturalne produkty, czym są?

Naturalne kryształy zwane AŁUNAMI- są to siarczany glonowo-potasowe, właśnie sole glinu, które mają identyczne działanie jak substancje aktywne stosowane w komercyjnych produktach. Rożnica leży w pochodzeniu surowca, jest on naturalny. Mechanizm działania ten sam.

SODA OCZYSZCZONA- w środowisku wodnym (bądź w zetknięciu z utleniaczmi takimi jak woda utleniona) ulega rozkładowi, w wyniku czego wytwarza się kwas weglowy o słabym stężeniu. Obszar pod pachą ulega zakwaszeniu (obniżenie pH), co z kolei działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Soda oczyszczona ma również działanie deodorujące, absorbuje związki zapachowe o niepożadanej charakterystyce. Związek tem może działa deodorująco i antybakteryjnie, ale nie zmniejsza ilosci wydzielanego potu. Można dodać mączkę kukurydzianą która będzie chłonęła wodę, jednak nie jest to tak efektywne jak produkty rynkowe. No i sposób aplikacji nie wszystkim może odpowiadać.

OLEJKI ETRYCZNE - niektóre olejki eteryczne wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jak również maskują nieprzyjemne zapachy (lawendowy, geraniowy, cytrynowy, teatree). Jednakże nie wpływają na ilość wydzielanego potu.

Poniżej przepis na domowej roboty deodoranty, o działaniu delikatnie antyperspiracyjnym.

Deodorant na oleju kokosowym:

1/4 szklanki sody
1/4 szklanki mączki kukurydzianej
5 łyżek oleju kokosowego

Sposób przygotowania: Wymieszać soda i mączkę, następnie dodać olej kokosowy. Ucierać do wymieszania składników.

Deodorant na maśle shea

3 łyżki masła shea
3 łyżki sody
2 łyżki mączki kukurydzianej
2 tablespoons cocoa butter
Olejki eteryczne

Sposób przygotowania: Stopić masło shea w mikrofali, dodać sodę i mączkę i wymieszać. Następnie dodać olejki eteryczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz